Sezon Wodny 2020 Czas Zacząć.

 
 
 
Sezon Wodny 2020  Czas Zacząć .
 
Brak zimy zasmucił dzieci i młodzież z sekcji żeglarstwa lodowego w MKŻ Mikołajki. Nasi zawodnicy w poszukiwaniu zamarzniętych jezior dotarli do północnej Szwecji i tam wzięli udział w najważniejszych regatach bojerowych w roku 2020. Mikołajscy bojerowcy pokazali klasę i udowodnili, że Mazurski Klub Żeglarski w Mikołajkach jest cały czas w czołówce najlepszych Klubów na Świecie. Potwierdził to złoty medal Mistrzostw Świata Łukasza Zakrzewskiego oraz dwa srebrne medale  Laury Banach w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy juniorów kategorii kobiet.
Mam nadzieję, że w przyszłości wrócą mazurskie zimy trwające 130 dni i ten piękny sport jakim są BOJERY będzie dalej rozwijał się jako dziedzictwo kulturowe regionu Mikołajek.
Z racji panujących warunków pogodowych, członkowie MKŻ – zarówno dzieci jak i młodzież, zaczęli przygotowania do sezonu wodnego. Pomóc mają im w tym zmiany jakie zachodzą w Klubowej Ekomarinie, o czym kilka słów.
Za sprawą Samorządu z Burmistrzem Mikołajek Panem Piotrem Jakubowskim na czele całe nabrzeże Mikołajek zmienia swoje funkcjonalne i estetyczne oblicze. Inwestycja przez wielu wodniaków, turystów i mieszkańców określana jest jako postęp cywilizacyjny, który uczyni Mikołajki nowoczesnym, światowej klasy kurortem. Jednym z etapów prac będzie budowa nowych nowoczesnych obiektów do obsługi sportów wodnych i lodowych – nowa Marina.
   Generalnym wykonawcą całej inwestycji jest polska spółka DORACO  z siedzibą w Gdańsku.
Z inicjatywy Burmistrza Mikołajek doszło do spotkania zarządu MKŻ z przedstawicielami DORACO, na którym ustalono program współpracy na lata 2018/2020. W interesie Klubu było jak najszybsze uruchomienie portu jachtowego i prowadzenie obsługi ruchu turystycznego na nowym obiekcie portowym, dodam że wszystkie pozyskane środki finansowe z tej działalności zasilają budżet Klubu na realizacje zadań statutowych. Mówiąc wprost to być albo nie być dla Klubu Żeglarskiego w Mikołajkach, gdzie szkoli się pięćdziesiątka dzieci z terenu Gminy Mikołajki.
Dzięki zaangażowaniu się kierownictwa budowy DORACO, Burmistrza i zarządu MKŻ udało się ten cel zrealizować i tym samym uratować Klub.  Spółka DORACO zaoferowała ponadto dodatkowe wsparcie MKŻ na prowadzenie działań mających na celu rozwój młodych sportowców.
Współpraca z DORACO umożliwiła członkom Klubu udział w najważniejszych regatach żeglarskich klasy Cadet 2019 oraz bojerowych mistrzostwach świata juniorów 2020. W ramach kooperacji, MKŻ  udostępnił natomiast wykonawcy, na cały okres budowy, wjazd od ulicy Kajki, miejsca magazynowe pod dachem wiaty oraz na działce parkingowej i czasowe przyłącze prądu.
Jako prezes MKŻ wyrażam uznanie dla pracowników DORACO , którzy szczerze angażowali się w pracę. Częste konsultacje pozwoliły na rozwiązanie pojawiających się problemów, co umożliwiło osiągać cele poszczególnych etapów budowy.
 Wielkie uznanie dla głównego inwestora Gminy Mikołajki z Burmistrzem Piotrem Jakubowskim oraz wszystkich pozytywnie zaangażowanych w realizację tej inwestycji.
Wszystko zależy od ludzi, jeśli jest wola to sposób zawsze się znajdzie. Inwestycja z całą pewnością przyniesie wymierne skutki całej lokalnej społeczności i będzie wizytówką Mikołajek.
Dzisiaj oprócz życzeń dokończenia budowy w terminie i dobrego sezonu turystycznego 2020 najważniejsze są życzenia ZDROWIA .
 
Z żeglarskim pozdrowieniem
Prezes Mazurskiego Klubu Żeglarskiego w Mikołajkach
 Jan Leszczyński